II Liceum Ogólnokształcące w Swarzędzu

 

Warsztaty o schyłku PRL- u w II LO w Swarzędzu


      13 grudnia w II LO w Swarzędzu odbyły się zajęcia uniwersyteckie przeprowadzone przez profesora Jerzego Borowczyka, w których wzięli udział uczniowie klasy 2a, objętej patronatem IFP UAM. Podczas spotkania został poruszony temat przemian, jakie dokonały się po upadku komunizmu w prowincjonalnej Polsce.
      Uczestnicy warsztatów próbowali zrekonstruować model życia na wsi na podstawie postaci wykreowanych przez Andrzeja Stasiuka w "Opowieściach galicyjskich". Uczniowie wraz z profesorem przeanalizowali fragmenty opowiadań pt. "Józek" , Miejsce” i ”Władek”, zwracając uwagę na wydziedziczenie bohaterów i nieumiejętność dostosowania się byłych pracowników PGR- ów do gwałtownych przemian gospodarczych. Analiza doprowadziła do wniosku, że Andrzej Stasiuk kreuje bohaterów, dla których komunistyczna wieś była rajem, a po 1989 roku nastąpiło wygnanie z raju.
      Spotkanie rozpoczęło cykl zajęć, które zakończą się w kwietniu. Nasz projekt zaprezentujemy podczas Międzyszkolnej Konferencji Popularnonaukowej organizowanej przez Instytut Filologii Polskiej UAM.
                                                                                                                                                           Mateusz Markiewicz kl. IIa